ועכשיו נוטעים את הכרם

בחודש מרץ, כשפרצה מגפת הקורונה לחיינו, היו רגעים שחשבתי לדחות את שתילת הכרם לשנה הבאה. כמו רבים, ולנוכח ההוראות שנחתו עלינו והלכו והשתנו מיום ליום, גם אני הרגשתי חוסר וודאות ולמרות שתכנית העמדת הכרם על הקרקע כבר הוכנה והשתילים הוזמנו מבעוד מועד, שאלתי את עצמי האם להמשיך בתכנית כמתוכנן, או לחכות עד שאדע מה קורה.

לחכות או לדחות

אז מה עושים? מבטלים את ההזמנה או ממשיכים כמתוכנן?

בחודש מרץ התחלנו במכירת היינות של בציר 2018 . התכנית הייתה להכניס את היין למסעדות וכבר סגרנו עם כמה מסעדות מצוינות, אבל כפי שאתם בטח מנחשים בסופו של דבר זה לא קרה כי הכל נסגר וזה כשלעצמו ערער את תכנית העבודה, ביטל את אסטרטגיית המכירה שלנו ואילץ אותנו למצוא אסטרטגיה חלופית למכירה.

באסטרטגיה החלופית, מכרתי דרך האון-ליין וסיפקתי את היין באמצעות משלוחים עד הבית ולשמחתי מכירת היין הלכה מצוין. זה עודד אותי וגרם לי להבין שאני צריך להמשיך כמתוכנן מתוך הבנה שנטיעת כרם זו תכנית לטווח ארוך, ומכיוון שאני מסתכל ארבע או חמש שנים קדימה, אסור לי לסגת מהתכנית המקורית.

מכינים את הקרקע

לאחר פסח, השדה שגודלה עליו חיטה נקצר והתחילה עבודת עיבוד הקרקע שכללה את אוורור הקרקע, יישורה והכנתה עד שלאט לאט תוואי הקרקע השתנה, הפך לחלק ואחיד והיה מוכן להפוך לכרם.

עכשיו הגיע שלב החישובים והמדידות, על מנת לקבוע את גזרת השדה והיכן יישתל כל זן וכל זאת על מנת להניח את ההשקיה.

הכל מוכן לשתילה

האמת? לא ישנתי כל הלילה שלפני השתילה. לחלום זה נהדר, אבל להגשים את החלום נראה לא מציאותי  ואת ההתרגשות אי אפשר אפילו להסביר במילים.

לשתילה הזמנתי את כל בני המשפחה וחברים טובים. היה חשוב לי שהכרם יישתל באהבה ומי יעשה את זה טוב יותר אם לא האנשים שאוהבים אותי? אז גייסתי את כולם, הילדים, החברים הטובים שלהם, החברים הטובים שלנו, האחיות שלי, הגיסים, הגיסות והאחייניות וכמובן אשתי היקרה.

בשש וחצי השתילים כבר היו בבית ומזג האוויר עמד לצידנו בכל שעות הבוקר, עם משב רוח נעים ועננות קלה שמיתנה את חום השמש ולאט לאט ככל שהתקדם היום נשתלו עוד ועוד שתילי ענבים בעבודה סיזיפית ומאומצת.

בחלק הראשון של השתילה שתלנו דוריף וסוביניון בלאן (ובחלקה השני נשתלו כעבור כשבועיים הפטי וורדו והקברנה פרנק).

בשעה אחת בצהריים ואחרי ארוחת בוקר של גבינות, ירקות מגינת הירק שבחצר ולחם כפרי שנאפה באותו הבוקר, סיימנו את השתילה עייפים אך מרוצים והרגשנו כל חלק וחלק בגוף. מה שנותר זה ללכת לעשות מקלחת טובה ולחטוף תנומה כמו שרק פועלי שדה יודעים לעשות.

ומה למדתי מיום השתילה? שיש לי שרירים במקומות שלא ידעתי על קיומם…